Kategorie
KategorieBLOG

Newsletter

Newsletter

SÓL CZARNA- KALA NAMAK.

SÓL CZARNA- KALA NAMAK.

Czerwona, różowa, zielona, czarna.. Sól kojarzy nam się zazwyczaj z białymi kryształkami, jednak istnieje o wiele więcej rodzajów soli, o różnych smakach, zapachach i właściwościach.

Kala Namak, bo tak właśnie nazywa się najpopularniejsza czarna sól, o której dzisiaj trochę faktów i mitów, wydobywana jest w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu oraz na Cyprze, jednak głównie wytwarza się ją na hawajskiej wyspie Molokai, gdzie mieszkańcy wyspy najpierw filtrują wodę, a następnie przelewają ją do specjalnych mis wytworzonych z wulkanicznej skały, by na końcu poddać ją działaniu promieni słonecznych, przez co woda odparowuje, a sól miesza się ze składnikami mineralnymi, między innymi z chlorem czy żelazem. Swoją barwę zawdzięcza jednak przede wszystkim aktywności węgla drzewnego- to dzięki niemu jest czarna.

Czarna sól jest w medycynie ajurwedycznej uważana za chłodzącą przyprawę, jednak jest stosowana także jako środek na wzdęcia i zgagę. Znakomitym sposobem na wykorzystanie soli i wyciągnięcie z niej jak największej ilości właściwości, jest kąpiel solna. Zabieg powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, a temeratura wody powinna być równa temperaturze ciała. Kąpiel solna jest jednym z najlepszych sposobów na detoksykację organizmu, jeden zabieg równa się trzem dniom postu. Zabieg z solą himalajską korzystnie wpływa na organizm w przypadku grypy, rekonwalescencji, pomaga w przypadku stłuczeń czy też zwichnięć, bólu mięśni i stawów. Ma też świetny wpływ na problemy skórne, a także na włosy. Łagodzi bóle, służy jako naturalny środek dezynfekujący, leczy miejscowe stany zapalne i infekcje, wzmacnia włosy, przyśpiesza naturalny ich wzrost.

Jednak oprócz niesamowitych właściwości poza kuchnią, jest wyjątkowa też w niej, ze względu na to, że zapachem i smakiem przypomina jajko- jest świetna dla wegetarian, którzy z powodzeniem mieszają ją z tofu, aby stworzyć tofucznicę. 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź