Kategorie
KategorieBLOG

Newsletter

Newsletter

OPUNCJA- JADALNY KAKTUS.

OPUNCJA- JADALNY KAKTUS.

Niestety, opuncja figowa nie rośnie u nas, naturalnie występującą znajdziemy ją między innymi w Meksyku, czy też innych krajach o ciepłym klimacie, jest ona gatunkiem jadalnego kaktusa, rośnie w postaci krzewów lub drzew, jadalne są zarówno jej owoce, liście, jak i kwiaty, którym dzisiaj przyjrzymy się z bliska.  Kwiaty opuncji najczęściej wykorzystywane są jako aromatyzujący dodatek do tradycyjnych herbat, doskonale komponują się z zieloną herbatą.

Parzone samodzielnie mogą być jednak wykorzystane w ziołolecznictwie. Hamują rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i pomagają ustabilizować ciśnienie tętnicze w granicach wyznaczonej normy. Jednocześnie kwiaty opuncji figowej wpływają na funkcjonowanie układu trawienia. Dzięki obecności substancji śluzowych działają powlekająco na błony przełyku i żołądka, chronią tkanki przed podrażnieniami i przeciwdziałają tworzeniu się wrzodów. Wśród właściwości opuncji figowej nie można nie wymienić działania przeciwzapalnego, przeciwwirusowego, a także przeciwbólowego. Opuncja ma także działanie antyoksydacyjne, ochrania układ nerwowy, zapobiega cukrzycy, a nawet pobudza laktację. Wspomaga też utratę masy ciała, jej pozytywny wpływ na odchudzanie związany jest z jej zdolnością do wiązania tłuszczu z pożywienia w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu zostaje wydalony, nie wchłonięty. W suchej masie owoców opuncji dominuje błonnik z dużym udziałem jego frakcji rozpuszczalnej w postaci pektyn i betaglukanu- to właśnie ta frakcja odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób układu sercowo- naczyniowego. Kolejną z zalet jest wysoka zawartość witamin, takich jak witamina C, B1, B2, beta karoten czy też witamina E, inne związki w nich zawarte to składniki mineralne: magnez, wapń, sód, fosfor, czy potas, co sprawia, że owoc opuncji jest świetnym suplementem diety.

Właściwości robią wrażenie, jednak teraz przejdziemy do właściwości, które również są niczego sobie, oprócz wykorzystywania kwiatów opuncji samych w sobie, są one też składnikiem wielu różnych kosmetyków, znajdziemy ją w suplementach wspomagających odchudzanie, często dodaje się ją na przykład do zielonej herbaty, lub pije sam napar, na którego bazie można przygotować nawet desery, co w połączeniu z jej właściwościami, byłoby podwójną przyjemnością, prawda? :)

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź