Kategorie
Kategorie



BLOG

Newsletter

Newsletter

KURKUMA- KOLOROWE ZBAWIENIE DLA ZDROWIA.

KURKUMA- KOLOROWE ZBAWIENIE DLA ZDROWIA.

Skąd pochodzi kurkuma?

Pierwsze wzmianki o użyciu kurkumy datuje się na około 600r. p.n.e., wielu chińskich i indyjskich medyków zauważyło w niej ogromny potencjał, który miał być wykorzystany w kierunku pomocy człowiekowi. Tak też się stało, kurkuma była używana by łagodzić bólowe dolegliwości podczas menstruacji, w terapiach chorób pasożytniczych, schorzeniach układu pokarmowego. Obecnie nadal kurkuma jest przedmiotem wielu badań, które mają na celu odkryć więcej dobroczynnych właściwości przyprawy, mimo, iż lista ciągle się wydłuża.

Cenne składniki.

W kurkumie znajdziemy silne związki lecznicze nazywane kurkuminoidami, jednym z najważniejszych z nich jest kurkumina, która jest silnym przeciwutleniaczem i posiada właściwości przeciwzapalne. Co ciekawe, aby odczuć jej działanie, należy spożywać piperynę, ponieważ kurkumina jest bardzo słabo przyswajana przez organizm.

Poza kurkuminą, jest także bardzo bogata w witaminy i składniki mineralne. Zawiera witaminy z grupy B, takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy i witamina B6, poza tym ma w sobie także witaminę E i K, a składniki mineralne, jakie wchodzą w skład kurkumy to wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk i sód.

Działanie.

Najszerzej znanym działaniem kurkumy jest terapia zmian w mózgu powodowanych przez udary czy też chorobę Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że substancje zawarte w kurkumie odpowiadają za pobudzanie komórek mózgowych, co z kolei pozwala na zatrzymanie efektów pewnych chorób mózgu. Polecana jest przy terapii i profilaktyce nowotworów (między innymi płuc, skóry, głowy, przełyku, jamy ustnej, wątroby, trzustki, jelit, szyjki macicy bądź prostaty).

Działa też antybakteryjnie i rozkurczająco, pobudza wydzielanie żółci, pomaga przy dolegliwościach trawiennych, schorzeniach wątroby, czy trzustki, a także korzystnie wpływa na nasze oczy. Nadal trwają badania, jednak istnieją podejrzenia, że zawarte w kurkumie składniki mogą być wykorzystywane w leczeniu zapalenia spojówek, zespołu suchego oka czy też jaskry. Jednak do potwierdzonych badaniami działań kurkumy możemy na pewno zaliczyć wpływ na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także wpływa wspomagająco na gojenie ran i stanów zapalnych, poza tym reguluje pracę wątroby i układu trawiennego.

Dawkowanie

Co za dużo to niezdrowo, tak też jest w przypadku kurkumy. Jako, że kurkumina bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, jej obecność w surowicy krwi jest niemal niewykrywalna, tak więc, żeby nie spożyć jej zbyt dużej dawki, nie zaleca się przekraczania 8g kurkumy na dobę, najlepiej w połączeniu z pieprzem, który zawiera piperynę. 

Każda substancja ma ograniczenia stosowania, to samo w przypadku kurkumy.

Nie powinno się jej spożywać w ciąży, ponieważ pobudza pracę macicy. Przyprawa wzmaga też działanie leków przeciwzakrzepowych, a u osób chorych na kamicę żółciową zwiększa odczuwanie bólu. Zbyt wysokie dawki przyprawy mogą wywoływać biegunki, nudności i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź